Przebieg choroby

Wbrew obiegowej opinii, schorzenie to może się pojawić nie tylko we wczesnym dzieciństwie, ale także w późniejszych etapach życia, stąd też ważne jest poznanie jej objawów i szybka reakcja w razie pojawienia się obawy, że nas lub kogoś z naszych bliskich dotknęło AZS

U niemowląt choroba rozpoczyna się zwykle w okresie dwóch – trzech miesięcy od porodu i zdecydowanie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. W tym okresie atopowe zapalenie skóry objawia się w pierwszej kolejności na twarzy dziecka, tworząc na niej wilgotne rany przekształcające się następnie w błyszczące strupy. W dalszej kolejności choroba obejmuje także skórę głowy oraz płatki uszne.

Wypryski atopowe późnego dzieciństwa pojawiają się zwykle w momencie, kiedy dziecko ma cztery lata. W tym okresie zmiany chorobowe widoczne są zwykle na zgięciowych odcinkach ciała, a więc pod kolanami, w okolicach nadgarstków oraz łokci. Dotknięta AZS skóra jest silnie przesuszona, zaczerwieniona i grudkowata, czemu towarzyszy zwykle świąd oraz powiększanie się węzłów chłonnych.

Kolejnym momentem życia, w którym atopowe zapalenie skóry może się pojawić jest okres dojrzewania. Wtedy to zmiany umiejscawiają się na skórze w sposób symetryczny, zwykle pojawiając się na twarzy oraz w górnym odcinku ciała. Na dotkniętej chorobą skórze pojawiają się pionowe, głębokie rany.