Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry

Dziecko z AZS - źrodło: wikipedia.pl

To trudne w leczeniu schorzenie dotyka w ostatnich latach coraz więcej osób i dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W przypadku pojawienia się opisanych poniżej objawów koniecznie powinniśmy udać się do lekarza, który zweryfikuje, czy mamy do czynienia z niegroźną alergią, czy też właśnie z atopowym zapaleniem skóry

AZS to choroba, która pojawia się raczej jako wypadkowa wielu czynników, niż w wyniku konkretnego działania bądź też indywidualnych predyspozycji jednostki. Jest to więc schorzenie mające podłoże zarówno genetyczne, bo to od cech wrodzonych organizmu zależy, czy rozwinie się silna reakcja alergiczna, jak i środowiskowe (zależne od warunków, w jakich żyjemy) oraz odpornościowe. Same te elementy nie wystarczą jednak do rozwinięcia się atopowego zapalenia skóry, ponieważ choroba ta ma charakter bezobjawowy, jeśli nie następuje kontakt z czynnikami wywołującymi uczulenie. Typowe produkty wywołujące AZS podzielić można na trzy grupy: substancji drażniących, alergenów oraz pokarmów spożywczych. W pierwszym zbiorze znajdują się między innymi silne detergenty oraz kosmetyki, w drugim sierść zwierząt domowych i roztocza, w ostatnim zaś białko pszenicy, czekolada, jajka, mleko i niektóre owoce.

Rozpoznania choroby nie możemy dokonać samodzielnie – w przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W znacznym stopniu przyczyni się to do wydajności w walce z atopowym zapaleniem skóry.

Choroba ta manifestuje się na dwa sposoby. W wersji łagodniejszej skóra staje się sucha i zaczerwieniona, łuszczy się i swędzi. Ostre objawy AZS to między innymi wysypka, ostry świąd, wysięki, puchnięcie dużych powierzchni ciała, ciemniejsze plamy na naskórku, a nawet pęcherze z płynną wydzieliną. Zjawiska te nasilają się w kontakcie z alergenami oraz wodą, a także w chwilach, kiedy skóra zaczyna się pocić, bądź też zaczynamy się stresować. U osób starszych atopowe zapalenie skóry objawiać się może także plamami na źrenicach czy dodatkowymi fałdami tworzącymi się pod dolną powieką oczu.